Лонгріди

#ТворитиЗміни: історії успіху регіональних об’єднань активістів

Реанімаційний Пакет Реформ запускає цикл публікацій #ТворитиЗміни. Це – серія матеріалів, де ми познайомимо вас із тими, хто не скиглить і не нарікає, а бере на себе відповідальність і на місцях творить потужні історії успіху. Дев’ять історій громадських коаліцій – це дев’ять реальних прикладів, як об’єднання організацій змогло змінити життя людей у своєму місті на краще. Це історія про те, що ви теж можете #ТворитиЗміни.

Серія 1. “Як усе починалося”

Історія Реанімаційного Пакету Реформ почалася з Революції Гідності. Саме тоді енергія протесту перетворилася на енергію змін: сотні науковців, журналістів, експертів та громадських діячів, які активно брали участь в революції, об’єдналися, щоб разом рухати країну вперед. І навесні 2014 року презентували коаліцію РПР та представили пакет законопроектів, яких так чекало українське суспільство і які роками припадали пилом у парламенті. 

 

Сьогодні РПР – офіційно зареєстрована громадська спілка і має статус юридичної особи. За 5 років за адвокаційної підтримки організацій та експертів РПР ухвалені понад 150 законопроєктів, реалізовано понад 40 суттєвих реформ на законодавчому рівні у 21-й сфері держполітики. Організації та експерти РПР долучилися до створення Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, запуску та супроводу он-лайн системи публічних закупівель Prozorro, запровадження електронного декларування для чиновників, впровадження децентралізації, створення суспільного мовника і інших реформ, які змінили країну.

Команда секретаріату РПР

Один з головних здобутків РПР — децентралізація активізму, тобто співпраця з регіональними громадськими організаціями і розвиток третього сектору на місцях. Сьогодні створені 18 регіональних коаліцій в різних областях. РПР не тільки розповідає про свій досвід регіональним активістам, а й здійснює обмін експертністю  між об’єднаннями.

Мережа мереж 

Будь-які реформи, започатковані на національному рівні, мають стати конкретною зміною для конкретного громадянина, який живе в конкретному місті.  Познайомити організацію, яка втілює зміни на національному рівні, і людей, чиє життя ці зміни мають покращити, – окреме завдання для регіональної співпраці РПР. 

В 2016 році коаліція РПР почала комунікацію з різними громадськими середовищами по всій країні. Це спілкування мало на меті конкретні цілі:
– сприяти об’єднанню всіх громадських сил в місті на одній платформі;
передати цій платформі правила, політики і статутні документи,  які використовує РПР у своїй роботі;
– синхронізувати діяльність експертів на національному та місцевому рівні;
– стимулювати створення дорожніх карт реформ – документів, що слугують основними маркерами спроможності коаліцій працювати разом.

За два роки представники РПР відвідали 28 міст, у 18-ти з яких вже створені коаліції громадських організацій. Кожна з них розробила власні адвокаційні документи – дорожні карти реформ за прикладом РПР – та почали просувати зміни в своїх громадах. 

Крім того, відбулися 12 експертних обмінів між коаліціями. Фахові спеціалісти з різних міст безпосередньо комунікували між собою та допомагали коаліціям у створенні проєктів рішень для міських рад.

Мапа створених коаліцій та відвіданих міст з презентацією діяльності РПР

 

Станом на 1 червня 2019 року проадвокатовано 32 нормативно-правових акти  на місцевому рівні. До 18 коаліцій входить 169 організацій різних спрямувань та понад 500 громадських активістів та експертів.

Коли утворюється така потужна сила, вона одразу стає суб’єктом в переговорному процесі з владою. Коли зміни вимагає одна організація, її можуть ігнорувати, але коли для результату об’єднуються всі – місцева влада починає слухати. 

“Як раніше діяли активісти? Як правило, виступали проти рішень влади,  яка звикла їх ухвалювати за зачиненими дверима. Проінформувати громадськість про впроваджені реформи – недостатньо для якісних змін. Важливо, щоб активісти йшли на діалог із чиновниками у публічній площині і пропонували свої ініціативи. Таку діяльність ведуть коаліції”, – розповів керівник регіонального напрямку РПР Іван Омелян. В роботі з органами місцевого самоврядування коаліції використовують три принципи:

– відкрита і прозора співпраця;
експертність (учасники коаліцій постійно консультуються із експертами з інших міст, отримують фахову підтримку від міжнародних організацій);
– проактивність та конструктивна позиція (представники ГО пропонують краще та якісніше вирішення конкретної проблеми).

Підхід, що грунтується на таких принципах, нейтралізує багато ризиків в роботі активістів з місцевою владою. 

Реформа – це тоді, коли життя людей змінилося на краще

Важливо розуміти: сила окремих коаліцій у тому, що усі вони успішно вирішують власні локальні проблеми, тому можуть обмінюватися досвідом та напрацюваннями одне з одним.

Наприклад, у невеликому місті Богуслав Київської області громадські активісти разом із органами влади та громадою створили онлайн-каталог всіх доступних для жителів гуртків та інших публічних просторів. Задля цього проактивні містяни у Богуславі, населення якого складає 16 тисяч людей, зібрали 2 тисячі підписів за створення такого е-сервісу.

Спільна зустріч представників богуславської, тернопільської та запорізької коаліцій в Богуславі


У Кропивницькому представники коаліції пролобіювали ухвалення нового статуту громади, в якому є громадський бюджет, громадські слухання – всі необхідні механізми, аби будь-який житель міг долучитися до управління своїм містом. 

У Тернополі коаліція організувала бюджетні громадські слухання. І тепер активісти беруть участь в обговоренні міського бюджету і самі долучаються до рішень про те, на що підуть їхні гроші. 

Представники тернопільської коаліції на бюджетних слуханнях


У Рівному є успішний досвід публічних слухань, який впровадила місцева коаліція
“Рада реформ Рівного”. Це одна з кращих практик прямої демократії у місті, коли з будь-якого питання можна організувати публічні слухання. 

Нещодавно у Вінниці місцева коаліція Ліга “НІКА” подала колективний позов проти Вінницького облгазу з вимогою переглянути тарифи на загальну суму у 100 млн грн. Активісти знайшли багато прогалин у тарифоутворенні та виступили проти непрозорості надання послуг, щоб захистити інтереси громадськості. За цим фактом Прокуратура Вінницької області вже розпочала кримінальне провадження щодо зловживання посадових осіб газорозподільної та газопостачальної компанії на суму у 100 мільйонів гривень. 

Члени вінницької коаліції спільно з експертами РПР з енергозбереження та питань газу


Це — реальні зміни для кожного місцевого мешканця. І вони стали можливі тільки завдяки бажанню і вмінюю працювати разом. 

Що далі?

Діяльність Коаліції РПР відкрила можливість громадськості долучитися до створення реформ. Зміни починаються не лише у Верховній Раді, їх здатен робити кожен із нас, звичайний небайдужий громадянин. 

Зміни легше впроваджувати в країні, де великий відсоток небайдужих людей, вважає керівник регіонального напрямку РПР Іван Омелян. 

“Коли людям перестає бути байдуже,  що відбувається у їхньому під’їзді, будинку, місті  робота реформатора стає легшою. Для  того, щоб зміни торкнулися кожного жителя України, він має сам змінити свою поведінку. Наприклад, якщо активісти пролобіювали у місті громадський бюджет це означає, що ви маєте, як мінімум, взяти участь у голосуванні і підтримати той чи інший корисний проєкт”. 

Зараз розвивається регіональна співпраця РПР та формується мережа коаліцій, які допомагають імплементувати реформи на місцях. Коаліції ГО працюють над створенням спільної національно-місцевої дорожньої карти реформ — документа, що скоординує  стратегічну роботу коаліцій над однаковими напрямками змін: прозорістю та підзвітністю урядування, єдиною антикорупційною політикою, впровадженням механізмів е-демократії, імплементації реформи децентралізації та ін. 

Представники регіональних коаліцій на форумі РПР


Щоб надихнути на зміни якомога більше людей, ми познайомимо вас із історіями коаліцій, які змінили життя своїх громад і продовжують робити реформи на місцях. Про те, як тернопільське об’єднання активістів змусило чиновників рахуватися з інтересами громадськості при формуванні бюджету, — читайте в другій серії з циклу #ТворитиЗміни.

 

Статтю підготовлено в рамках проекту “РПР та місцеві коаліції: синергія співпраці”, що виконується Інститутом громадянського суспільства спільно з коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ (РПР) в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.