Громадськість, яка впливає: історія чугуївської коаліції

Ми продовжуємо цикл публікацій #ТворитиЗміни. Це – серія матеріалів, де ми познайомимо вас із тими, хто не скиглить і не нарікає, а бере на себе відповідальність і на місцях творить потужні історії успіху. Дев’ять історій громадських коаліцій – це дев’ять реальних прикладів, як об’єднання організацій змогло змінити життя людей у своєму місті на краще. Це історія про те, що ви теж можете #ТворитиЗміни.

Серія 9. Історія успіху коаліції Чугуєва

Викрити корупційні схеми ухиляння чиновників від сплати податків, розпочати боротьбу з діяльністю в місті підпільних “наливайок”, запустити бюджет участі – і все це зусиллями активістів за 2 роки. Про здобутки “Реформаторської коаліції Чугуївщини” та ризики в громадській діяльності розповіли співголова коаліції, правозахисник Роман Лихачов та експерт коаліції виконавчий директор організації “Агенція локальних ініціатив” Сергій Омелічкін.

“Нам погрожують, бо сильно допекли”

У Чугуєві вже 2 роки активно працює “Мережа антикорупційних центрів”  громадська організація, яка взяла на себе ризик контролювати місцеву владу та бізнес на доброчесність. Моніторинг державних закупівель, е-декларацій, викриття закладів, які продають спиртні напої без ліцензії, ліквідація торгівлі забороненими товарами, боротьба з наркоторгівлею  це реальні справи, за які взялися громадські активісти. Вони поставили перед собою чітку ціль: подолати корупцію в місті, повернути довіру громадськості до влади та притягнути до відповідальності людей, які порушують закон.

Моніторинг прозорості та чесності місцевих чиновників  перше завдання, яке перед собою поставили громадські активісти. Правозахисник Роман Лихачов каже: важливо, щоб ця перевірка доброчесності була фаховою, підкріпленою конкретними фактами, за якими можна відновити право на справедливість та зробити діяльність влади підзвітною громадянам. “Мережа антикорупційних центрів” почала активно виявляти та аналізувати порушення в деклараціях депутатів Харківської області. Команді експертів вдалося зібрати інформацію про невідповідність стилю життя посадовців їхнім щорічним деклараціям та офіційній інформації про закупівлі.

Разом з юристами активісти виявили, що деякі депутати володіють фірмами, які не вказували у відповідних документах. Статистика недоброчесності вражала: експерти коаліції проаналізували 500 декларацій та в 50-ти з них виявили порушення законодавства. З цими аналітичними матеріалами громадськість звернулася до правоохоронців. Активісти таки добилися перших результатів: одного з місцевих депутатів, який приховав в декларації наявність фірми, притягнули до кримінальної відповідальності.

Згодом розслідувальна діяльність активістів поширилася і місцевий бізнес. Роман Лихачов розповідає, що журналістам з їхньої громадської організації вдалося зняти на камеру продаж спиртних напоїв в місцевому кафе, яке немає на це відповідної ліцензії. Так активісти почали власне розслідування, проте справу просунути не вдалося  почалися погрози.

“Як виявилося, що заклади, де розливали заборонений алкоголь пов’язані з одним із депутатів Чугуївської міської ради. Фактично, ми зіткнулися зі справжньою корупційною схемою, де влада та правоохоронці “кришують” нечесний бізнес. Зупинятися ми не збиралися, і допекли корупціонерів настільки, що нас почали залякувати”.

Роман Лихачов розповідає: близько 2 годин ночі 26 серпня невідомі доставили похоронний вінок і сокиру до будинку, де проживає активіст, а також труну з хрестом до офісу “Чугуївської правозахисної групи”. Активіст впевнений: відео злочину хтось свідомо стер із камер спостереження, і місцева влада покриває ці погрози.

“Ніхто з нашої команди зупинятися не збирається. Чекаю реакції від нової команди народних депутатів і Президента України”, – каже правозахисник.

Це  реальний приклад того, що громадські активісти здатні впливати на зміни, але їхня діяльність часто пов’язана з ризиками. Представники коаліції впевнені: їм погрожують, а отже громадськість таки наступає на п’яти корупціонерам. Активісти не збираються зупинятися і вже впроваджують інструменти участі містян в творенні реформ.

Зробити діяльність влади прозорою та підзвітною громадянам, представники коаліції вирішили через створення в Чугуєві наглядових рад. Чому це важливо?

Наглядові ради – представницький орган, до якого входять місцеві депутати, експерти та представники громадськості. Їхнє завдання – здійснювати моніторинг, контроль прозорого та доцільного використання бюджетних коштів на комунальних підприємствах. Громадські активісти близько пів року адвокатували проект-рішення, організовували відкриті конференції та зустрічі, і таки дотиснули владу ухвалити цей документ. Положення про наглядові ради вже вступило в дію. Наглядові ради перебувають на етапі формування і тепер громадськість матиме доступ до якісної перевірки комунальних підприємств та доцільного використання бюджетних коштів.

Громадський бюджет – нові можливості для містян

Побудувати правильну взаємодію між містянами та владою, дати можливість громадськості розпоряджатися частиною коштів місцевого бюджету  це ще одне досягнення “Реформаторської коаліції Чугуївщини”. Зусиллями активістів 2016 року місцеві депутати ухвалили Положення про громадський бюджет  одну із кращих практик залученості громадян до впровадження змін в місті. Тоді на корисні ініціативи від мешканців з місцевої казни виділили 300 тисяч гривень. За підрахунками експерта коаліції Сергія Омелічкіна, ця сума на одного мешканця територіальної громади Чугуєва складала близько 13 гривень, проте цього було недостатньо.

“Запит на участь в проектах був завжди. Громадськість пропонувала якісні зміни для міста, проте виділених на це коштів було мало. Влада спочатку не довіряла активістам і сумнівалася в їхній спроможності якісно розпоряджатися грошима. Але ми таки домоглися оновлення цього Положення. Проаналізували статистику з інших міст Харківської області: виявилося, що в сусідніх громадах показник довіри влади до громадян є значно вищим. І ми почали відстоювати збільшення коштів”– розповідає експерт.

Цього року активістам таки вдалося провести потужну адвокаційну кампанію та затвердити власний проект оновленого Положення про громадський бюджет. У спільних напрацюваннях з місцевою владою, представники коаліції домоглися очікуваного результату: відтепер на ініціативи від мешканців міста щороку виділятимуть не менше 0,5% власних доходів бюджету міста, а це близько 820 тис. гривень – тобто вдвічі більше грошей на реалізацію ідей від мешканців Чугуєва. Зараз небайдужі та ініціативні представники громадськості вже реєструють власні проекти. Серед нових ідей від активістів – встановити в місті сонячні панелі, створити новий інтерактивний простір в місцевій бібліотеці, облаштувати кінотеатр під відкритим небом.

“Маю велику надію, що цей інструмент буде розвиватися та запрацює у всіх громадах Харківської області. Це реальний приклад того, як можна побудувати довірливі відносини мешканців з місцевими виконавчими органами задля розвитку своєї громади. Наша команда зараз активно працює над затвердженням оновленої версії Статуту міста Чугуєва із чітко та демократично визначеними механізмами участі мешканців. Будемо удосконалювати в нашому місті загальні збори, місцеві ініціативи, громадські слухання, електронні петиції та електронні консультації влади з громадськістю”, – розповідає Сергій Омелічкін.

“Реформаторська коаліція Чугуївщини”  сильна команда з 15-ти громадських організацій, які впроваджують якісні зміни в своїй громаді. Незважаючи на ризики, активісти вже запустили механізми участі громадян в місцевих реформах і довели: кожен з нас може #ТворитиЗміни.

Про те, як громадські активісти в Богуславі проадвокатували Програму підтримки розвитку спорту і відкрили перший в місті боксерський клуб для дітей – у наступній історії з циклу #ТворитиЗміни.

Джерело: https://censor.net.ua/b3150053

Статтю підготовлено в рамках проекту “РПР та місцеві коаліції: синергія співпраці”, що виконується Інститутом громадянського суспільства спільно з коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ (РПР) в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.