Лонгріди

Як активісти в Кривому Розі борються за право на чисте повітря

Реанімаційний Пакет Реформ продовжує цикл публікацій #ТворитиЗміни. Це  серія матеріалів, де ми познайомимо вас із тими, хто не скиглить і не нарікає, а бере на себе відповідальність і на місцях творить потужні історії успіху. Дев’ять історій громадських коаліцій – це дев’ять реальних прикладів, як об’єднання організацій змогло змінити життя людей у своєму місті на краще. Це історія про те, що ви теж можете #ТворитиЗміни.

Серія 5. Історія успіху коаліції Кривого Рогу

Сотні громадських слухань, масштабні мітинги проти одного із найбільших промислових гігантів-забруднювачів у країні, звернення і вимоги, – до чого тільки не вдавалися громадські активісти коаліції “Досить труїти Кривий Ріг”, щоб вибороти просте право – дихати чистим повітрям. Про те, як активісти стали на захист життя і здоров’я мешканців свого міста, розповіли співзасновники коаліції Володимир Шабловський та Юлій Морозов, адвокат і координатор команди Олена Шафранова та еколог Анна Амбросова.

Їх труїли роками “легально”

Рух “Досить труїти Кривий Ріг” (ДТКР) виник ще в жовтні 2016 року. Тоді, на черговому засіданні міської ради депутати вкотре вносили зміни в програму щодо поліпшення екологічної ситуації в Кривому Розі. Цю програму розробляють шляхом довгих консультацій між владою, підприємствами та громадськістю і погоджують на 9 років. І щоразу – не на користь громади. Представники одного із чи не найбільших підприємств-забруднювачів “Арселор Міттал Кривий Ріг” вкотре вирішили перенести терміни модернізації свого підприємства та отримати дозвіл на викиди шкідливих речовин у повітря: в документі знову “дозволили” перевищувати норми шкідливих викидів у сотні разів. Вдумайтесь тільки! При дозволених 50 мг/дм3 підприємство мало намір здійснювати викиди з концентрацією пилу у 250, 900 та навіть понад 1200 мг/дм3. І це при тому, що умови попереднього дозволу підприємство неодноразово порушувало. І змінювати практику, очевидно, не збиралось.

“Зазвичай дозволи ПАТ “Арселор Міттал Кривий Ріг” отримує від Міністерства екології та природних ресурсів шляхом справжніх маніпуляцій та відвертих “договорняків”. Спочатку в плані підприємство малює гарні цифри, а потім вносить десятки правок із проханням відтермінувати виконання їхніх прямих обов’язків ще, наприклад, на 5 років. Нас фактично хотіли продовжити труїти легально”, – розповідає співзасновник коаліції Юлій Морозов.

Обурені активісти та екологічні захисники вже через два дні вийшли на масштабний мітинг проти підприємства-забруднювача із гаслом “Досить труїти Кривий Ріг!” Громадські активісти перекрили в’їзд до металургійного комбінату і продемонстрували готовність тимчасово заблокували роботу підприємства.

“Ця акція стала нашою першою перемогою. Громадськість показала: ми є і нас треба чути. Резолюцію мітингу навіть винесли на обговорення на сесії міськради, і ми таки зупинили впровадження змін до екологічної програми. На жаль, через декілька місяців депутати все ж підтримали пропозиції підприємства та просунули ці зміни. Але першого результату ми добилися: сформували потужну команду, яка готова боротися” додає Юлій Морозов.

Команда “ДТКР” одразу згуртувала не просто активних та небайдужих людей, а фахових експертів, адвокатів та екологів, які почали відстоювати права криворіжців на безпечне довкілля. Активісти проаналізували сотні документів, даних з показниками рівня забруднення та кількості викидів забруднюючих речовин й побутових відходів у місті, і взяли участь у громадських слуханнях щодо отримання дозволів на викиди, ОВНС та ОВД.

Як виявилося, захищати права мешканців зголосилися тільки активісти. Так, турбуватися про екологічну безпеку міста – це відповідальність Міністерства енергетики та захисту довкілля України (раніше Міністерство екології та природних ресурсів), яке з 2011 року не має обласних та районних підрозділів. Їх ліквідували за часів президентства Януковича, а рештки функцій передали до Облдержадміністрацій. В Дніпрі працює підрозділ Державної екологічної інспекції (ДЕІ), яка підпорядкована безпосередньо профільному міністру, але вже декілька років перебуває у стані реформування і, за словами активістів, сьогодні це – абсолютно недієздатна структура. На державному рівні контролювати екологічну безпеку міста дуже важко, особливо, якщо дозволи на викиди видані офіційно і діяльність підприємства “захищена законом”.

Позбутися отруйних викидів з комбінату повністю – практично неможливо. На підприємстві “Арселор Міттал” у Кривому Розі працює близько 20 тисяч осіб, комбінат платить великі податки, і має офіційні дозволи на викиди. Але! У цьому дозволі прописуються умови, які треба виконати, щоб його отримати. Наприклад, впровадження заходів щодо скорочення понаднормових викидів, наближення їх до законодавчо встановлених нормативів, екологічної модернізації виробництва тощо. Вказані також терміни виконання цих заходів. Проте, підприємство щоразу відкладає це “на потім”.

“До 500 кг викидів забруднюючих речовин на одного мешканця в Кривому Розі щороку  це статистика, від якої стає страшно. Якщо це не зупинити  скоро всі ходитимемо в протигазах”, – каже еколог Анна Амбросова.

Від діалогу до кримінального позову

Коаліція “ДТКР” спочатку намагалась конструктивно вирішити проблему і налагодити комунікацію з “Арселором”. Підприємство навіть підписало з коаліцією Меморадум про гарантії реалізації природоохоронних заходів та дотримання стандартів екологічної безпеки. Третьою стороною цього Меморандуму, як ґарант виконання, виступило Міністерство екології та природних ресурсів України. Згідно з домовленістю, представники підприємства мали систематично комунікувати, висвітлювати показники рівня забруднення і відходів на підприємстві і координувати спільну діяльність.

За словами співголови коаліції Володимира Шабловського, ця ілюзія тривала недовго.

“Зустрічі були нерегулярними, на конкретні запити активістів представники підприємства просто не відповідали. Нас використовували для звітності, що, мовляв, ПАТ “Арcелор Міттал Кривий Ріг” комунікує з громадськістю. По факту – активістів ніхто не слухав. Після того, як ми вирішили розірвати Меморандум про співпрацю, “Арселор” звинуватив нас у заангажованості і діяльності на користь “третьої сторони”. У нас залишається безліч питань, на які ніхто не дає відповіді: чому підприємство, яке розташоване в центрі міста і є джерелом 80% викидів у повітря в Кривому Розі, не виконує елементарних умов взятих на себе інвестиційних зобов’язань? І хто за це відповідатиме?”

Активісти вирішили не чекати на виконання підприємством марних обіцянок і діяти самотужки. Відтак, 12 червня цього року представники “ДТКР” подали заяву до прокуратури Дніпропетровської області про кримінальне правопорушення за ст. 236, 241, 367 КК України щодо посадових осіб ТОВ “Ливарно-механічний завод”. Як виявилося, це підприємство – частина аутсортингових виробничих цехів, які належать ПАТ “Арселор Міттал”. “Ливарно-механічний завод” близько пів року працював без жодних дозвільних документів на викиди забруднюючих речовин. Екологічні експерти запевняють: це підприємство можна вважати потенційно небезпечним об’єктом, його діяльність несе екологічну загрозу мешканцям. Наразі, слідство триває, і це – реальний результат діяльності громадських активістів.

“Мене обурює факт, що на державному рівні відбуваються незрозумілі домовленості. Ми хочемо добитися прозорих правил для підприємства і контролю їхнього виконання. Між “Арселором” та міською владою відбуваються непрозорі договори соціального партнерства. Нещодавно, підприємство перерахувало до міського бюджету 25 мільйонів гривень. Ці кошти були направлені на ремонт фасадів житлових будинків, а не на екологічні ініціативи. Натомість, в місті негайно треба встановлювати якісні очисні системи, здійснювати профілактику забруднення повітря, регулярно прибирати вулиці від отруйного пилу” додає Володимир Шабловський, співзасновник коаліції.

Активісти коаліції “ДТКР” хочуть, щоб в місті впровадили спеціальну систему страхування мешканців від небезпеки виникнення хвороб, спричинених забрудненням навколишнього середовища, зокрема тяжких хвороб дихальних шляхів, астми, алергій, серцево-судинних та онкологічних захворювань. Такі ризики сьогодні стосуються чи не кожної сім’ї. Створити спеціальний страховий фонд, який покриватиме усі збитки громадян від забруднення довкілля промисловими підприємствами  це вже необхідність, вважають активісти.

Проблема не одного міста, а країни

Про надзвичайну екологічну ситуацію в Кривому Розі вже заговорила вся країна. Активісти запевняють: разом вони таки дотиснуть справедливі та безпечні умови для життя криворіжців.

Під час візиту президента в місто представники “ДТКР” виступили із відкритим зверненням до гаранта. Володимиру Зеленському надали конкретні результати екологічних досліджень, які провели за участі активістів з інших міст України, а також закордонних експертів. Дослідження показали вкрай небезпечну екологічну ситуацію для здоров’я мешканців Кривого Рогу, і справа не лише у отруйних викидах в атмосферу. У місті незадовільний стан води, яку продають як питну. Існує проблема із системою акумулювання та скидання шахтних вод, які накопичуються щорічно у Балці Свистунова, а потім зливаються в річку Інгулець, перетворюючи її майже у стічну канаву. До того ж, надсолоні води потрапляють у систему зрошення полів трьох областей України, що спричиняє засолення орних земель та джерела питного водопостачання в місті Миколаїв. І цю проблему ніхто не вирішує вже багато років. За дослідженнями активістів, в Кривому Розі досі не винесені в натурі межі об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, а частина міста стоїть на старих виробках і пустотах, які несуть серйозну загрозу мешканцям. Не вирішена проблема із сортуванням та переробкою сміття. 40% території найдовшого міста в країні займають порушені землі внаслідок промислової розробки корисної копалини, – стверджують екологічні експерти коаліції.

Команда “ДТКР” вимагає від президента чітких дій: створити нову діючу робочу групу із експертів та представників громадськості, які спільно зможуть розробити програму вирішення екологічних проблем по всій країні. Активісти також хочуть перевірити законність видачі ПАТ “Арселор Міттал Кривий Ріг” дозволів на викиди шкідливих речовин та змусити промислові підприємства в місті виконувати закони та умови дозволів.

Еколог коаліції Анна Амбросова додає: відповідні служби мають встановити причини бездіяльності Державної екологічної інспекції, яка упродовж двох років не може здійснити перевірку ПАТ “Арселор Міттал Кривий Ріг”.

Зараз в коаліцію Кривого Рогу входить 18 громадських організацій. Це  сильна команда активістів та експертів, які зуміли розповісти про проблему екологічного забруднення в своєму місті на національному рівні. Представники коаліції борються з усіма найбільшими підприємствами-забруднювачами в місті. Крім того, продовжують консультувати громадян та органи влади з питань екологічної безпеки, займатися екопросвітництвом у школах. Команда “ДТКР” переконана: зробити Кривий Ріг чистим та безпечним містом можливо, якщо громадськість перестане бути байдужою, та відстоюватиме свої права на безпечне життя.

Про те, як в місті Корсунь-Шевченківський громадські активісти почали самотужки здійснювати моніторинг доріг та змусили підрядника платити за ремонт траси із власної кишені, – читайте у наступній історії з циклу #ТворитиЗміни.

Джерело: https://censor.net.ua/b3147308

 

Статтю підготовлено в рамках проекту “РПР та місцеві коаліції: синергія співпраці”, що виконується Інститутом громадянського суспільства спільно з коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ (РПР) в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.