Як активісти контролюють ремонт доріг: історія Корсунь-Шевченківської коаліції

Реанімаційний Пакет Реформ продовжує цикл публікацій #ТворитиЗміни. Це  серія матеріалів, де ми познайомимо вас із тими, хто не скиглить і не нарікає, а бере на себе відповідальність і на місцях творить потужні історії успіху. Дев’ять історій громадських коаліцій – це дев’ять реальних прикладів, як об’єднання організацій змогло змінити життя людей у своєму місті на краще. Це історія про те, що ви теж можете #ТворитиЗміни.

Серія 6. Історія успіху коаліції міста Корсунь-Шевченківський

Розпочати перший народний контроль доріг та викрити тіньові заробітки місцевих депутатів – це і не тільки вдалося зробити команді громадських активістів у місті Корсунь-Шевченківський. Про виклики та перші успішні ініціативи небайдужих громадян міста розповіли Співголова коаліції Юрій Путря, представниця громадської організації “Оберіг громади” Наталія Кузка та голова Секретаріату коаліції Валентина Поселкевич.

Народний контроль доріг

Ями на дорогах – це проблема номер один чи не в кожному місті України. На ремонт місцевих дорожніх ділянок на Черкащині цього року виділено понад 460 мільйонів гривень. А на ділянки, якими опікується окрема служба автомобільних доріг, майже вдвічі більше – 800 мільйонів. Сума вражає, чи не так? Але на думку громадських активістів, звіти про якісний ремонт доріг часто не збігаються із дійсністю.

Корсунська громадська організація “Проти корупції” – одна із перших в Україні почала самостійно моніторити якість доріг. Активісти організували виїзди на окремі ділянки з представниками Департаменту інфраструктури та навіть змусили недобросовісних підрядників латати дірки на дорогах за гарантією.

Голова ГО “Проти корупції” Юрій Путря розповідає, що спочатку активісти організовували круглі столи з представниками Департаменту інфраструктури та підрядниками, які займаються ремонтом дорожніх ділянок. Хотіли зрозуміти, чому більшість доріг в місті прокладено абияк, хто контролює ремонт і несе відповідальність за якість.

“Підрядники працюють із застарілою технікою, абсолютно не дотримуються професійних методологій ремонту ділянок. Закатали асфальт, а про облагородження узбіччя забули. Якісні розмітки, ремонт окремих ділянок  це вже на грані фантастики. На наше прохання компанії здійснити кваліфіковану підготовку, навчання зі спеціалістами, відповідають: “самі знаємо, як краще”. Нам залишається тільки почати самостійні виїзди на ділянки, щоб припинити цей бардак”– каже Юрій Путря.

Контроль представників громадськості – це не просто обговорення і критика. Це можливість змусити підрядників робити дорогу якісно. Ось конкретний приклад. Під час минулорічної інспекції дороги в Розкошівці (Лисянський р-н, Черкаська обл.), активісти зафіксували: в покритті – тріщина, по трасі  купами розкидана асфальтобетонна суміш. Більшість мешканців, побачивши таке, очевидно, проїдуть повз, але активісти змусили підрядника переробляти ділянку. Як? Сфотографували тріщину, зафіксували проблему та склали відповідний акт. З цією інформацією звернулися до сільського голови та районної влади. А ті, в свою чергу  зобов’язали підрядника пошкоджену частину дороги “залатати”. В результаті ділянку відремонтували, узбіччя впорядкували.

Ще один успішний приклад такого моніторингу  відремонтована дорога в селі Руська Поляна. На місце неякісного ремонту прибули активісти, все зафіксували, разом з експертною групою оформили дефектний акт і звернулися зі скаргою до компанії ремонту доріг. Це набуло розголосу настільки, що підрядник наново заасфальтував ділянку за гроші з власної кишені.

Активісти ГО “Проти корупції” тепер моніторять проблемні ділянки доріг по всій області. Крім того, регулярно проводять навчання для громадськості: як правильно оформити дефектний акт, якщо ви помітили яму на дорозі, до кого звернутися із скаргою і що робити далі. Активісти спільно з Департаментом інфраструктури борються з недбальством підрядників, бо розуміють: кошти на дороги йдуть з податків громадян. І якість виконання робіт треба відстоювати.

“Проблеми у дорожній сфері зароджуються ще на етапі їхнього планування. Незабезпечений технічний нагляд за ремонтом породив цілу систему безвідповідальності та розкрадання коштів. Громадськість не буде закривати на це очі”– зазначає Юрій Путря.

Активізм в маленьких селах

Ми звикли, що будь-які ініціативи в місті стоять за місцевою владою або громадськими активістами. А що робити в маленьких населених пунктах, де немає органів місцевого самоврядування, представників влади, немає навіть окремої школи чи дитсадка? Для цього створюється окремий орган самоорганізації населення  група лідерів та громадських активістів, які розвивають село. Провести навчання та відшукати таких ініціативних людей в 12-ти селах Корсунь-Шевченківського району взялися представники коаліції.

В одному із сіл Карашинської ОТГ активісти зібрали мешканців, щоб ініціювати створення органу місцевого самоврядування. Люди самі здатні об’єднуватися, якщо вони будуть бачити, що це допоможе зробити щось корисне в їхньому населеному пункті, розповідає голова секретаріату коаліції Валентина Поселкевич. Активні навчання, анкетування, консультації щодо створення самостійних проєктів вдалося втілити в Карашинській ОТГ. На публічні зустрічі активісти залучили понад 700 мешканців населених пунктів. Результат  у трьох селах Карашинської громади вже створені органи самоорганізації населення. Листвина, Черепин, Карашина  ці три населені пункти на Черкащині вже мають власні ініціативні групи з активістів. Лідери громадськості залучають громадський бюджет та пропонують корисні ініціативи. Наприклад, в одному із сіл активісти запустили проєкт “Пропагування сімейних цінностей” для дітей.

“Люди побачили, що разом вони можуть більше. Від пофарбування парканів, облагородження території квітників до написання проєктів для розвитку сільської молоді та дітей”, – додає Валентина Поселкевич.

Ці ініціативні групи отримують кошти з сільського бюджету на реалізацію програм, прийнятих в ОТГ. Отримані кошти йдуть на організацію громадських заходів в рамках програм. Спочатку така діяльність активістів викликала великий супротив депутатів та представників влади. Але таким чином коаліція посилює громадський активізм в населених пунктах по всій Черкаській області. Активісти проводять навчальні тренінги з проєктного менеджменту для сільської аудиторії, організували навчальний молодіжний табір соціальний інновацій для молоді за участі відомих спікерів в різних міст України.

Корсунь-Шевченківська коаліція громадських організацій почала працювати в 2018 році. Зараз вона налічує 8 громадських організацій, які займаються різними напрямами. Для реалізації корисних ініціатив активісти залучають не лише грантові кошти, але й громадський бюджет. До них дослухається місцева влада, вони роблять своє місто кращим кожного дня. Це приклад того, що кожен з нас може #ТворитиЗміни.

Про те, як громадські активісти в Кропивницькому пролобіювали ухвалення статуту громади міста та інші корисні ініціативи  читайте в наступній історії з циклу публікацій #ТворитиЗміни.