Відкритий бюджет і тест на прозорість: як громадськість творить зміни в Кропивницькому

Ми продовжуємо цикл публікацій #ТворитиЗміни. Це – серія матеріалів, де ми познайомимо вас із тими, хто не скиглить і не нарікає, а бере на себе відповідальність і на місцях творить потужні історії успіху. Дев’ять історій громадських коаліцій  це дев’ять реальних прикладів, як об’єднання організацій змогло змінити життя людей у своєму місті на краще. Це історія про те, що ви теж можете #ТворитиЗміни.

Серія 7. Історія успіху коаліції Кропивницького

Коаліція “Рада Експертів”  об’єднання громадських організацій в Кропивницькому, які створили та пролобіювали в місті новий Статут громади і домоглися права безпосередньої участі громадськості в формуванні міського бюджету. Як активісти впровадили інструменти перевірки прозорості і відкритості органів місцевої влади, та інші корисні ініціативи – в сьомій серії циклу #ТворитиЗміни.

Новий статут громади міста

Ще в 2015 році в Кропивницькому сформувалася група ініціативних людей, які мали спільну мету  домогтися того, щоб місто отримало українську назву. Активісти виступили проти політичного тиску з власною кампанією, провели десятки конференцій з місцевою владою та показали: громадськість здатна впливати. Після успішного результату активісти об’єдналися в коаліцію “Рада Експертів”. Зараз це потужна команда з 32-х громадських організацій, які спільними зусиллями запустили в Кропивницькому інструменти місцевої демократії.

Активісти самотужки розробили новий Статут громади міста  документ, який дає можливість мешканцям проводити громадські слухання, загальні збори та ініціативи. Все це інструменти прямої демократії, за допомогою яких громадськість може запропонувати власні проєкти рішень та проініціювати їхній розгляд на сесії міської ради, достатньо лише висунути ці пропозиції від трьох організацій.

“В місті понад 20 років діяв старий Статут, за яким впливати громадськості на конкретні процеси було просто неможливо. Більшість пунктів складені недолуго, на практиці їх не застосуєш. В Статуті було прописано: для організації загальних зборів в місті треба в одному приміщенні зібрати понад 50% мешканців. А населення Кропивницького, нагадаю, – близько 250-ти тисяч осіб. Як таке взагалі зробити? Ми вирішили, що ці положення треба негайно змінювати. В оновленому документі чітко прописали кожен пункт. Організувати збори тепер можна загальні, тобто місцеві, квартальні, збори окремого мікрорайону. І для цього є спрощена процедура: достатньо зібрати близько 100 підписів від мешканців. І такі зміни  в кожному положенні. Важливо було зробити це якісно, щоб документ почав діяти на користь громадськості” розповідає співголова коаліції “Рада Експертів” Дмитро Сінченко.

Проадвокатувати новий варіант Статуту громади міста активістам вдалося аж через рік переговорів з місцевою владою. Депутати ухвалили компромісний варіант документу з прописаними в ньому інструментами участі громадян на сесії міської ради. Статут, запропонований активістами, вже вступив у дію, і це  реальна перемога для громадськості Кропивницького.

Прозорі сервіси та нові можливості

На цьому активісти не зупинилися. Наступною їхньою метою стало зниження корупційних ризиків в управлінні, контроль прозорості та відкритості в діяльності органів влади. Відтак, зусиллями активістів Кропивницький став одним із 30-ти міст України, які приєдналися до системи “ProZorrо.Продажі”. Це – електронний сервіс, на якому здійснюється продаж або оренда комунального майна міста через відкритий аукціон.

Разом із цим проєктом активісти просунули ще одну ініціативу – приєднання міста до порталу “Відкритий бюджет”. На цьому ресурсі в доступній формі висвітлено основні пункти, з яких складається бюджет конкретного міста. Група експертів здійснює фаховий аналіз, робить інфографіку та якісну візуалізацію даних, які оприлюднюють місцеві ради. Ці матеріали у вільному доступі може переглянути кожен активний та небайдужий мешканець. Так, за законом про “Доступ до публічної інформації” міські ради зобов’язуються оприлюднювати свої дані. Проте, як показує практика: більшості людей не під силу опрацювати таку кількість документів та таблиць, а тим більше – бодай щось зрозуміти. Слідкувати за інформацією про місцевий бюджет в Кропивницькому тепер можуть всі охочі. Така ініціатива, каже Дмитро Сінченко, тримає владу в “тонусі”.

Втім, активістам було недостатньо моніторити витрати бюджетних коштів, вони прагнули стати безпосередніми учасниками у прийнятті рішень.

 

Новий виклик – затвердити процедуру участі громадськості в формуванні та ухваленні місцевого бюджету. Одним із основних інструментів для цього є громадські слухання, які й передбачені новим Статутом міста. “Рада Експертів” розпочала потужну адвокацію та просування нового документу, який би дозволив громадськості обговорювати публічно місцевий бюджет разом із депутатами перед його ухваленням щороку. Відповідно до Бюджетного регламенту, який запропонували активісти, проєкт річного бюджету мають оприлюднювати на сайті міської ради перед затвердженням. Якщо громадськість не погоджується із рішенням, то на публічних обговореннях може внести власні пропозиції. Вже декілька років поспіль громадські активісти працювали над документом, і намагалися достукатися до влади. Цього року міська рада Кропивницького таки ухвалила документ, який тепер сприятиме якісній та прозорій процедурі прийняття кошторису в місті та зобов’язуватиме владу враховувати побажання громадян.

Коаліція організацій “Рада Експертів” продовжує працювати над змінами в місті. Активісти довели на практиці: зробити звичайних громадян учасниками прийняття важливих рішень можливо шляхом конструктивного діалогу з владою та якісними пропозиціями.

Про те, як у Львові громадські активісти запустили єдиний в Україні адвокаційний центр регуляторної політики  у наступній історії з циклу #ТворитиЗміни.

Джерело: https://censor.net.ua/b3148578

 

Статтю підготовлено в рамках проекту “РПР та місцеві коаліції: синергія співпраці”, що виконується Інститутом громадянського суспільства спільно з коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ (РПР) в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.