Регуляторний хаб та боротьба за права матусь: як громадські активісти змінюють Львів

Ми продовжуємо цикл публікацій #ТворитиЗміни. Це – серія матеріалів, де ми познайомимо вас із тими, хто не скиглить і не нарікає, а бере на себе відповідальність і на місцях творить потужні історії успіху. Дев’ять історій громадських коаліцій  це дев’ять реальних прикладів, як об’єднання організацій змогло змінити життя людей у своєму місті на краще. Це історія про те, що ви теж можете #ТворитиЗміни.

Серія 8. Історія успіху коаліції міста Львова

 

Запустити єдиний в Україні адвокаційний центр з регуляторної політики, побудувати майданчик для дітей з особливими потребами та зупинити незаконне витрачання бюджетних коштів на сотні мільйонів гривень  це все результати діяльності організацій з коаліції “Львівська рада реформ”. Про якісні ініціативи від громадськості розповіли безпосередні творці змін  юрист та керівник “Львівського регуляторного хабу” Тарас Хавунка, виконавчий директор Центру громадського моніторингу та досліджень (ЦГМД) Юрій Кузько, співзасновник та член правління ЦГМД Іван Спринь та членкиня громадської організації “Батьки в дії” Мар’яна Кузько.

Львівський регуляторний хаб

Львів  місто, яке славиться своєю гостинністю. Подивитися на старовинну архітектуру та насолодитися смачною кавою сюди щороку приїжджають тисячі людей. Однією із найпривабливіших пропозицій для підприємців є встановлення в місті літніх майданчиків закладів громадського харчування в теплу пору року. Здавалося б, ця ініціатива вигідна всім: і відпочивальникам, і представникам бізнесу і міській владі. Проте, як виявилося, процедура отримання дозволів на оренду літніх майданчиків та їхнього ефективного функціонування створює поле для корупційних схем.

В місті понад 10 років діяло положення, відповідно до якого підприємці можуть отримати дозвіл на встановлення майданчика за певними критеріями. Підприємці скаржилися на ускладнену процедуру видачі цих дозволів та відсутність чесної конкуренції за оренду площ для розміщення літніх майданчиків, зокрема, без прив’язки до об’єкта ресторанного господарства. Запропонувати якісне положення, яке дозволить підприємцям чесно та прозоро вести власну справу, зменшить ризики монополізації в цій сфері та щорічно поповнюватиме бюджет міста  це завдання, за яке взялися громадські активісти.

Адвокаційно-аналітичний центр “Львівський регуляторний хаб” (ЛРХ) єдина в Україні громадська організація, яка розпочала діяльність у сфері регуляторної політики. Команда експертів проадвокатувала у Львові зупинення токсичного регулювання, організувала громадські слухання за участю представників влади, бізнесу та громадськості, ініціювала створення робочої групи при Львівській міській раді, яка вже кілька місяців щотижнево збирається та напрацьовує новий, проєкт-положення.

Що ж запропонували активісти? По-перше, здійснювати спрощену процедуру видачі дозволів для підприємців, які хочуть орендувати літні майданчики. По-друге, запровадити аукціони для оренди. Це  реальна можливість підвищити конкурентну спроможність представників середнього та малого бізнесу, і поповнювати місцеву казну. Так, за новим положенням, яке міська рада напрацьовує спільно з громадськістю, у Львові вже запроваджується практика продажу права на оренду пересувних тимчасових кіосків з продажу кави, морозива та сувенірів по 4 кв. м. кожен через механізм електронної демократії систему “ProZorro.Продажі”. 15 з 22 таких аукціонів принесли в міський бюджет 1,3 млн грн.

“У старому положенні було багато “хитрих” неточностей, за якими можна приховати корупційні схеми. Наприклад, раніше усі літні майданчики мали бути “переважно пастельних кольорів”. У мене питання: “переважно пастельні” – це які? Те саме стосується інших деталей: від площі, розміру конструкції до кількості елементів на ній. Здається, що все це немає глобального значення, але такі навмисні неточності в документі дають можливість для корупції та тіньових заробітків. Бо якщо одному підприємцю свідомо затягують видачу дозволу на оренду, а в іншого за кругленьку суму в конверті конструкція одразу стане “пастельною” і більшою за площею на декілька кв. м, то де тут чесна конкуренція? Ми запропонували чіткі та справедливі правила для усіх підприємців, щоб в місті почали заробляти не тільки чиновники та монополісти” каже Тарас Хавунка.

ЛРХ активно проводить антикорупційну регуляторну експертизу по всій Львівській області і навіть навчає особливостей регуляторної політики представників органів місцевого самоврядування. Експерти “Хабу” моніторять нормативно-правову базу в сфері регулювання господарської діяльності. Йдеться і про місцеві податки та збори, і про правильне розміщення рекламних вивісок, і про місця для паркування та оренду комунального майна.

“На жаль, в нашому місті багато нормативно-правових актів складені однобоко, на користь чиновників. Ми пропонуємо рішення, які відповідають на реальний запит містян і підприємців. Наша команда здійснює фахову аналітичну роботу, і це дає результат. Порожніми словами та криками до влади не достукаєшся”,  вважає Тарас Хавунка.

ЛРХ наразі єдина в Україні профільна громадська організація, яка працює з ОМС у сфері регуляторної політики . Їхні методичні рекомендації вже використовують міські і обласні ради та експерти з інших регіонів, а ухвалені регуляторні акти допомагають збільшити надходження в місцеві бюджети.

“ProZorrі” правила для всіх

Вже понад 30 міст України приєдналися до електронної системи демократичних торгів – “ProZorrо. Продажі”, на якому здійснюється продаж або оренда комунального майна на умовах чесного аукціону. Цей сервіс активно працює і у Львові. Місцева організація “Центр громадського моніторингу та досліджень” вже близько 5 років здійснює антикорупційну діяльність та моніторить тендерні замовлення: від закупівель медичної продукції до масштабних інфраструктурних проєктів. За останній рік активісти громадські активісти оскаржили незаконні тендери на суму понад 2 млрд грн.

Один з найсвіжіших кейсів-розслідувань на Львівщині у сфері публічних закупівель за експерти ЦГМД виявили в місті Моршин. Міська рада провела тендер на грандіозне оновлення курорту, вартість робіт на це мала становити 29,1 млн грн. Переможець торгів “Прикарпатське БМУ” уклало угоду саме на таку суму і навіть виконало частину робіт на 2,5 млн грн. Проте, згодом підрядник звернувся із проханням: збільшити цю суму ще на 17 млн грн. Розірвати договір та провести новий тендер на будівництво курорту місцеві чиновники не захотіли. І уклали договір з підрядником без чесних торгів, за тіньовою “переговорною процедурою”.

Відтак, підряднику виділили з місцевого бюджету 44,3 млн грн без прозорого конкурсу. Невідомо, чим би закінчилася ця історія, якби незаконне привласнення коштів міста не виявили громадські активісти. “Центр громадського моніторингу та досліджень” звернувся із фактом порушення до Державної аудиторської служби. Тіньові переговорні процедури між Моршинською міською радою та підрядником перевірили. І в місцевий бюджет повернули незаконно вилучені мільйони гривень.

“Наша робота – не вказувати пальцем на тих, хто краде. Ми працюємо з документами, і на кожен факт незаконного збагачення якогось бізнесмена або чиновника маємо докази. Як результат – мільйони повернених коштів в місцеві бюджети, сотні розірваних незаконних договорів між учасниками торгів. І головне – формування експертної команди, до якої звертаються за послугами та консультацією місцеві правоохоронні органи, представники влади та бізнесу”– розповідає Іван Спринь.

Громадська організація не лише активно співпрацює з правоохоронцями, Антимонопольним комітетом та місцевою владою, а ще й проводить постійні навчальні тренінги для державних службовців в 6-ти областях України. Експерти підказують, як користуватися цим інструментом електронної демократії і запобігати створенню корупційних схем по всій країні.

Щаслива мама = щаслива дитина

Право на якісне медичне обслуговування жінок під час пологів, забезпечення щасливого та комфортного материнства, прибирання та облаштування дитячих майданчиків – це те, за що у Львові декілька років бореться громадська організація “Батьки в дії”. Громадські активісти вже напрацювали низку корисних ініціатив і зуміли донести власні пропозиції до місцевої влади.

Спочатку активісти проініціювали ухвалення в місті стратегії “Громада, дружня до дітей та молоді” від ЮНІСЕФ. Це важливий документ, який спрямований на вирішення проблем у сфері забезпечення прав дітей та молоді в місті. Йдеться про низьку якість формальної освіти, недоступність якісного медичного обслуговування, низький рівень розвитку суспільної інфраструктури. У документі прописані стратегічні цілі та конкретні проєкти, які забезпечать якісні умови життя дітей і підлітків в місті. Активісти пролобіювали цей проєкт-рішення, і його ухвалила міська рада. На виконання прописаних в стратегії пунктів цього року передбачено 13,555 млн грн з місцевого бюджету. Це  реальний результат ініціативності громади.

Ще один приклад успішної ініціативи активістів  новий дитячий майданчик в сквері Святого Юра. За словами членкині ГО “Батьки в дії” Мар’яни Кузько, у Львові є близько 700 дитячих майданчиків, проте всі вони  ідентичні та призначені для дітей віком до 5 років.

“Ми прописали проєкт нового грального майданчика з цікавими лазанками, елементами геопластики та гірками. Було на меті – зробити цей майданчик інклюзивним, встановити великі гойдалки, на яких буде комфортно дітям з особливими потребами”.

Активістка згадує, спочатку команда зіткнулася з супротивом, що мовляв, у місті достньо гральних зон для дітей. “Батьки в дії” таки дотиснули ухвалення рішення, міська рада виділила близько мільйона гривень на будівництво. Ще один такий майданчик згодом встановили на вулиці Зарицьких у Львові.

Громадська організація “Батьки в дії” продовжила відстоювати комфортне і безпечне життя матерів та дітей з форумом “Право на гідні пологи” у 8 містах України. Цей захід став платформою для комунікації між працівниками пологових будинків і породіллями. У Львові активісти запросили на форум місцевих депутатів, керівництво трьох пологових будинків міста, акушерів-гінекологів, консультантів, медичних працівників та понад сотню жінок.

“Це був перший крок до того, щоб медпрацівники та жінки нарешті могли почути одне одного. Комунікація відбулася: на заході жінки озвучили проблеми, з якими зіткнулися в стінах місцевих пологових будинків. Було багато підтримки та пропозицій від обох сторін. Важливо, що ми вказали на помилки і вирішили спільно з лікарями їх виправляти”, – каже Мар’яна Кузько.

Діяльність Львівської Ради Реформ – приклад того, як небайдужа громадськість здатна впливати на позитивні зміни в своєму місті. Наразі, коаліція налічує 8 організацій. Активісти стверджують, що готові до викликів, і вже працюють над новими ініціативами.

Про те, як громадські активісти в Чугуєві притягнули до відповідальності недобросовісного депутата та викрили корупційні схеми ухиляння від податків в своєму місті – у наступній серії циклу #Творити зміни.

Джерело: https://censor.net.ua/b3148581

Статтю підготовлено в рамках проекту “РПР та місцеві коаліції: синергія співпраці”, що виконується Інститутом громадянського суспільства спільно з коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ (РПР) в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.