“Нас обдурили на 100 мільйонів гривень”, – як вінницькі активісти борються з газовими монополістами

Ми продовжуємо цикл публікацій #ТворитиЗміни. Це – серія матеріалів, де ми познайомимо вас із тими, хто не скиглить і не нарікає, а бере на себе відповідальність і на місцях творить потужні історії успіху. Дев’ять історій громадських коаліцій – це дев’ять реальних прикладів, як об’єднання організацій змогло змінити життя людей у своєму місті на краще. Це історія про те, що ви теж можете #ТворитиЗміни.

Серія 4. Як вінничани відстоюють право на справедливі тарифи

Старі лічильники, несправедливі нарахування тарифів та погрози власникам помешкань, – з усім цим довелося зіткнутися чи не кожному жителю Вінниці.

Мешканці міста давно зверталися зі скаргами на необґрунтовані космічні суми в платіжках. А міська влада запити жителів ігнорує: одне комунальне підприємство направляє до іншого, і так по колу – безрезультатно. Тим часом мешканці змушені платити. Платити за послуги, яких не отримали. З 2018 року боротьбу за справедливі тарифи для населення у Вінниці розпочали громадські активісти. Вони з’ясували, що ПАТ “Вінницягаз”, імовірно, безпідставно нарахувало споживачам області об’єми природного газу на загальну суму в 100 мільйонів гривень. Про перші і найбільші громадські слухання з питань газопостачання, кримінальну справу на монополістів і боротьбу активістів за права вінничан – у четвертій публікації циклу#ТворитиЗміни.

Хто кого “нагрів” на 100 мільйонів?

Ви коли-небудь з’ясовували, звідки береться цифра у вашій платіжці за газ і наскільки вона коректна? Експерти коаліції в Вінниці провели власні підрахунки та виявили: за минулий рік ПАТ “Вінницягаз”, імовірно, обрахувала місцевих жителів у платіжках на газ на загальну суму в 100 мільйонів гривень.

Що спочатку зробили активісти? Зібрали перші масштабні громадські слухання, на які прийшли близько 120 представників багатоквартирних будинків, а це більше 500 мешканців, представників квартальних комітетів, мешканців приватних будинків та місцеві депутати. Активісти запросили на зустріч з містянами і представників ПАТ “Вінницягаз”: комерційного та фінансового директора, щоб, нарешті, побудувати конструктивний діалог.

“Коли такі “слухання” проводило ПАТ “Вінницягаз”, на них було 12 представників громадськості, і всі вони – працівники цього підприємства. Це свідчить про рівень недовіри людей до монополіста. На наших громадських слуханнях був справжній аншлаг. Люди, нарешті, зрозуміли, що їх чують. І почали відкривати очі підприємству на проблеми, які всім наболіли. Виявилося, що справа не лише в тарифах і старих лічильниках. Мешканці буквально незахищені в разі екстрених ситуацій. Коли ніхто не хоче нести відповідальність за старі труби, лічильники, люди просто зневірюються”, – розповідає президентка коаліції громадських організацій Ліга “НІКА” Юлія Грига.

На громадських слуханнях виявилося, що проблема недбалого ставлення компанії-монополіста, яка постачає газ у Вінниці, стосується усіх мешканців. І пов’язана вона не тільки з цінами на газ.

“Це те, що в кожного з нас у платіжці, це питання нашої безпеки, за яку ніхто не хоче нести відповідальність”, – додає Юлія Грига.

Окрім захмарних тарифів, вінничани скаржаться на старі лічильники, які встановлює ПАТ “Вінницягаз”. Мешканці заявили, що показники на лічильниках не відповідають реальній сумі нарахування. Технічне обслуговування жителям будинків не здійснюється, відсутнє балансове розмежування газових мереж, відтак, незрозуміло: хто відповідальний за безпечне газопостачання у місті.

“Ми не мали на меті просто висловити своє незадоволення монополістові. Важливо було знайти вихід для обох сторін. Справа в тому, що представники “Вінницягазу” навіть не йшли на контакт, відмовлялися допомагати своїм споживачам у вирішенні тих чи інших питань, а ще – погрожували відключенням будинків від газопостачання. А люди що? Їм нікуди звернутися, розірвати договір з монопольною компанією неможливо і доводиться щомісяця переплачувати”, – каже членкиня Ради коаліції громадських організацій Ліга “НІКА” Ельвіра Мрясова.

Місія – об’єднатися

Коаліція Ліга “НІКА” об’єднала цілу команду експертів із газових питань. Вінничани першими в Україні виступили проти діяльності монополіста. Активістів підтримали коаліції і з інших міст: Запоріжжя, Хмельницького, Сум, Полтави, Чугуєва. Завдяки залученності експертів Реанімаційного Пакету Реформ, у вінницької коаліції з’явилися союзники: НАК “Нафтогаз” та представники онлайн-платформи “Газ. Правда”, на якій у відкритому доступі публікують аналітику щодо неякісних послуг, неправильних перерахунків на газ, встановлення лічильників тощо.

Щоби вирішення проблеми таки зрушити з місця, громадське об’єднання сформувало окрему робочу групу з представників управлінських компаній, квартальних комітетів, Департаменту житлового господарства, відділу розвитку ОСББ, Обласної ради, Управління держпраці та громадських активістів. Опісля, експертна команда розпочала практичну роботу. Фахівці, активісти та мешканці міста шукали шляхи вирішення проблеми.

Утім представники “Вінницягазу” комунікувати з вінничанами охоти не мають.

“Передати таку сферу, як газове забезпечення у приватні руки, і не створити якісний механізм контролю – це повна безвідповідальність з боку влади. Звісно, ніхто не хоче перебирати на себе імператив у вигляді зношених старих труб у будинках, а страждають від цього звичайні люди”, – наголошує Юлія Грига.

Тим часом місцеві мешканці кажуть, що звернутися за інформацією їм нікуди, а захистити свої права вони не можуть. ПАТ “Вінницягаз” оприлюднює персональні дані про оплату послуг мешканцями, таким чином порушуючи захист цих даних і право жителів на приватність. До компанії неодноразово зверталися зі скаргами, розповідає Ельвіра Мрясова, проте, безрезультатно. А розірвати договір із приватною компанією за неякісне обслуговування вінничани не можуть.

Врешті, коаліція організацій Вінниці звернулася до правоохоронних органів. За фактом зловживання посадових осіб газорозподільної та газопостачальної компаній прокуратура Вінницької області відкрила кримінальне провадження. Наразі триває слідство.

Подолати

Але кримінальна справа проблему не вирішить, активісти прагнуть врегулювати ситуацію на законодавчому рівні. За словами Юлії Григи, справа не тільки в справедливому та прозорому перерахунку тарифів. Активісти вимагають оприлюднення формування тарифу в публічному доступі, щоб розуміти, чим обґрунтована сума, як вона формується і скільки насправді мають платити мешканці за послуги газопостачання.

Окрема ціль – створити механізм спрощеної процедури оскарження, щоби споживачі мали гарантії на якісне виконання послуг, прописані в законі.

“Вінничани не вірили, що самотужки можуть відстояти свої права на якісні послуги. Більшість людей навіть відмовлялися писати скарги – бо це, мовляв, безрезультатно. Ми почали боротьбу, щоб власним прикладом показати – наполегливість та послідовність завжди дає результат”, – каже Ельвіра Мрясова.

Коаліція у Вінниці працює над змінами в місті ще з 2014 року. Спільні виклики місцевого Євромайдану сформували там громадське середовище активних та наполегливих людей. Сьогодні в коаліцію входить 14 громадських організацій. Разом вони розпочали боротьбу проти цілої системи, і зупинятися не збираються.

Історія про те, як об’єднуються громадські активісти по всій Україні, та як експертне середовище впливає на реформи – за посиланням.

У наступній розповіді серії циклу #ТворитиЗміни читайте про те, як у Кривому Розі команда експертів та активістів сформувала потужний рух і виступила проти масового отруєння жителів викидами промислових підприємств.

Джерело: https://censor.net.ua/b3146075

 

Статтю підготовлено в рамках проекту “РПР та місцеві коаліції: синергія співпраці”, що виконується Інститутом громадянського суспільства спільно з коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ (РПР) в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.