Активних більше, або хто змінює Тернопіль?

Ми запустили цикл публікацій #ТворитиЗміни. Це — серія матеріалів, де ми познайомимо вас із тими, хто не скиглить і не нарікає, а бере на себе відповідальність і на місцях творить потужні історії успіху. Дев’ять історій громадських коаліцій — це дев’ять реальних прикладів, як об’єднання організацій змогло змінити життя людей у своєму місті на краще. Це історія про те, що ви теж можете #ТворитиЗміни.

Серія 2. Історія успіху коаліції Тернополя

Запустити потужний механізм електронної демократії, домогтися права вирішувати, на що підуть гроші місцевих бюджетів, стартувати з он-лайн сервісом допомоги через платформу “Безпечне ком’юніті”, все це силами активістів за два роки. Як вони стали реформаторами власного міста розказують герої першої розповіді. Це команда активістів “Тернопільський Центр Реформ”: голова секретаріату Марія Іщенко, співголова Ради коаліції Василь Томчишин та комунікаційна менеджерка Любов Вовк. 

На що йдуть ваші гроші?

Чи багато ви чули історій, коли за кошти міського бюджету фінансують неурядові організації?

400 тисяч гривень цього року виділили Тернопільській благодійній організації “Карітас” та громадській організації “Дитина”. На ці кошти організація працює за двома пріоритетними напрямками: “Паліативна допомога” (забезпечення кваліфікованим доглядом важкохворих) та “Надання послуг для осіб з інвалідністю старше 18 років”.

Таке фінансування не одноразова передвиборча акція з агітації. Це практика, яка тепер закріплена рішенням виконкому Тернопільської міської ради. Цього домоглася громадська коаліція, яка ініціювала ухвалення рішення: ГО які допомагають незахищеним верствам населення, будуть отримувати фінансування з місцевого бюджету. Чесно і прозоро на конкурсних умовах.

 

Ви знаєте, як місцева влада розподіляє бюджетні кошти? В Тернополі громада тепер точно знає і навіть допомагає вирішувати як і куди саме йдуть гроші.

Щороку перед затвердженням бюджету міська рада повинна була б приймати зауваження від громадськості щодо проекту бюджету. Але в Тернополі, як і в багатьох українських містах, це відбувалося радше формально.


Бюджетні слухання були передбачені Статутом громади Тернополя, але самого Положення про порядок їх проведення – не було. Громадськість не завжди була обізнана про такі обговорення, каже Любов Вовк. Оголошення про це можна було знайти лише на сайті міської ради і свої пропозиції вносили лише вузьке коло експертів”.

Зрештою, активісти  ініціювали прийняття Положення про бюджетні слухання, що дало можливість кожному брати участь у обговоренні проекту місцевого бюджету.Активісти не тільки прийшли на зустрічі, а й запропонували власні рекомендації щодо розпорядження фінансами. 

Додаткові мільйони без зайвих зусиль — “ProZorrа” діяльність

Уявіть, що без додаткових вкладень вам вдалося залучити в бюджет міста 11 мільйонів гривень за раз. І перерубати при цьому найбільші корупційні схеми. Звучить не дуже реалістично. Але у файному місті саме так і сталося.

Тернопільська міська рада ухвалила рішення про використання системи “ProZorro.Продажі”. За допомогою цього електронного сервісу в понад 30-ти містах України вже здійснюються демократичні торги: продаж або оренда комунального майна міста за рівними правилами для учасників. Сервіс інформує про лот, умови аукціону, замовника торгів, вимоги до пропозицій, критерії вибору переможця тощо.

Впровадження системи “ProZorro” підвищило конкурентність між підприємцями і одразу почало приносити прибутки в місцеву казну. Наприклад, під час одного із місцевих аукціонів в Тернополі ціна лота, із початкової вартості в один мільйон гривень виросла до понад 12 мільйонів, що на сьогодні є найдорожчою ціною продажу комунального майна в Тернополі через цю електронну систему. І ніяких тобі цін для свата чи брата по символічній одній копійці за метр квадратний. 

І якщо продаж комунального майна одразу почав бути відкритим і конкурентним, то положення щодо ефективної здачі в оренду комунальних приміщень припадало пилом  в міській раді понад рік. Активісти прописали чіткі правила положення і разом з управлінням  комунального майна Тернополя таки ініціювали рішення міської ради “Про удосконалення порядку оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Тернополя”. Із часу прийняття рішення вже є результат. В місті вперше було подано на конкурс оренду приміщення дитячого садка. Нововведення збільшить прибутки міста, оскільки бажаючі можуть подавати свої пропозиції згідно з визначеними вимогами, а результати конкурсу – загальнодоступні.

Процедура подання оголошення про здачу в оренду комунального майна все ж таки потребує удосконалення.

“Щоби лот потрапив на сервіс, управління спершу розміщує оголошення про нього на сайті міської ради. Далі потрібно, щоби протягом 10 днів, не менше як двоє осіб виявили намір брати участь в оренді. І вже аж після цього інформація з’являється у ProZorro», — пояснюють в коаліції. — Крім цього, перелік документів, які вимагає управління при поданні заяви про намір є неправильним, адже згідно з положенням міської ради, для цього потрібні лише паспорт та ідентифікаційний код”.

Безпечне місто = щасливе місто

Оперативно діють служби порятунку, вулиці добре освітлені, будинки охайні, мрія, а не місто. Щоб так було і в Тернополі, місцева коаліція реалізовує проєкт “Офіс Безпеки” взаємодія між владою та громадськістю через створення безпечного простору міста. В рамках проєкту запустили онлайн-платформу “Безпечне ком’юніті”. Це сайт, через який жителі міста можуть звернутися із проблемою, питанням чи пропозицією до відповідних служб або експертів: поліцейських, пожежних, дільничних інспекторів, юристів, екологів, психологів тощо, та отримати компетентну консультацію. 

“Звернення переважно стосуються питань щодо правил дорожнього руху, неправильного паркування транспортних засобів, домашнього насильства, ситуацій із “проблемними” сусідами, дрібного хуліганства. Такі питання часто не вимагають оперативного втручання, а лише правильної консультації з боку фахівців”, — пояснила Марія Іщенко.

Ініціатива  запуску сайту дала позитивний фідбек серед громадськості, і невдовзі коаліція долучилася до реалізації нового механізму профілактики злочинності в місті “Сусідської варти”. Такий проєкт вже понад 30 років успішно працює в США, Канаді, Естонії, Молдові та ще багатьох країнах світу. У Тернополі відтепер діють окремі пілотні групи варти, до яких долучаються всі охочі мешканці окремих районів міста для активної комунікації з поліцією щодо локальних проблем. Це допомагає не тільки інформувати про криміногенну ситуацію окремих районів, але й про те, як запобігти правопорушенням, та про заходи реагування. 

 

Сильні разом

Коли 29 місцевих громадських організацій об’єдналися, вони визначили спільні пріоритети. І за ключові цілі почали боротися не окремі активісти — кожен за своє, а діяти однією великою силою.

За два роки діяльності коаліція громадських організацій в Тернополі стала потужним механізмом імплементації реформ, джерелом комунікації з місцевою владою. “Тернопільський центр реформ” згуртував лідерів громадськості, які здатні відстоювати інтереси містян. За словами члена Ради коаліції Василя Томчишина, об’єднання громадських організацій стало платформою для комунікації і обміну досвідом з активістами інших міст.

“Колись ми діяли поодинці. Тепер ми співпрацюємо із організаціями інших міст. Це така собі “мережа мереж”, в якій всі проактивні мешканці працюють над змінами”, розповідає Василь Томчишин. 

У наступній публікації в серії циклу #ТворитиЗміни читайте про те, як небайдужі мешканці Рівного разом з експертами запустили власну стратегію озеленення та екологічного розвитку в місті.

Джерело: https://censor.net.ua/b3145103

 

Статтю підготовлено в рамках проекту “РПР та місцеві коаліції: синергія співпраці”, що виконується Інститутом громадянського суспільства спільно з коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ (РПР) в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.