У Вінниці експерти почали розробляти «дорожню карту» вирішення газових проблем

Представники 7 регіональних коаліцій зібралися для пошуку рішень у розв’язанні спільних проблем у стосунках з регіональними газовиками. На запрошення коаліції громадських організацій Ліга НІКА відгукнулися колеги із Хмельницької, Полтавської, Тернопільської, Миколаївської, Запорізької, Харківської областей та громадської мережі «ОПОРА». Тема виявилась актуальною для НАК «Нафтогаз» та депутатів Вінницької міської ради.

Після презентацій учасників ситуацій у газовій сфері в представлених областях, були визначені такі ключові проблеми:
1. Відмова у встановленні індивідуальних лічильників при наявності загально-будинкового.
2. Застосування коефіцієнтів приведення газу до стандартних умов.
3. Недосконалість чинних типових договорів з розподілу і постачання газу
4. Суперечливість чинного законодавства: невизначеність балансового розмежування, дії при позбавленні ліценції регіональної газової компанії, компенсація витрат на самостійне придбання лічильника, тощо.

Фінансовий директор ПАТ «Вінницягаз» Сергій Кібітлевський намагався переконати учасників у правомірності і законності здійснення розрахунків з урахуванням коефіцієнтів, про системну та вбивчу збитковість. «Ми зараз оголили всі проблеми, які роками накопичувались» – зазначив Кібітлевський. Однак на питання організаторів «чи можливі компромісні рішення щодо нарахування коефіцієнтів? Та чи буде перерахунок?», відповідь була категорична – «Ні». Тож конструктивного діалогу з місцевим монополістом вкотре не вийшло. Навіть після нагадування пропозиції, що коаліція Ліга НІКА готова підтримати «Вінницягаз» у адвокатуванні перед НКРЕКП перегляду його частки тарифу.

Щодо НЕвстановлення індивідуальних лічильників «Вінницягаз» зазначив, що коштів, що закладені на встановлення лічильників не вистачає в рази. Тому лічильники встановити всім споживачам товариство не в змозі. Однак і пояснити скільки ж закуплено лічильників за минулий рік воно не змогло. Так само як і не знайшлось пояснень які коефіцієнти було застосовано, аби у відповідь на депутатський запит надати «кількість в гривнях».

З одного боку ПАТ «Вінницягаз» скаржаться, що його демонізують, а з іншого боку – не готовий до конструктивного діалогу взагалі.

Родзинкою дискусії з «Вінницягаз» був коментар заступника директора департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз» Олексія Хабатюка. Він надзвичайно фахово пояснив вінницькій газконторі, де вони хитрують і маніпулюють. Діалог «на рівних» трохи засмутив представників ПАТ«Вінницягаз», тож на частину заходу, де випрацьовували алгоритм вирішення проблем, жодного його представника не було.

Представниця громадської мережі “ОПОРА” Тетяна Бойко каже, що для проведення перерахунку по коефіцієнтах на регіональному рівні, потрібне політичне рішення на вищому рівні. Адже ПАТ “Вінницягаз” – одна з 20 компаній Group DF.

Що вирішили?

1. Створили 3 робочі групи, які протягом наступного тижня мають завершити роботу з формування дорожньої карти вирішення визначених проблем.
2. Популяризувати інформаційний ресурс «ГазПравда», на якому можна знайти заяву/скаргу, позов в залежності від стадії та суті проблеми, що турбує споживача.
3. Провести 2 круглих столи в профільному Комітеті Верховної Ради на тему «лічильників» та змін до законодавства щодо введення тимчасових адміністрацій, на випадок позбавлення ліцензій регіональної газової компанії.
4. Поширювати кращі практики серед партнерів – почати з заяви до місцевої прокуратури щодо коефіцієнтів.
5. Створити «Платформу відкритості» діяльності регіональних газових компанії. Наповнювати її завдяки отриманню інформації на запити (види і типи запитів обговорюються).

 

За матеріалами ГО “Філософія серця”