Новини

Інструменти місцевої демократії в умовах пандемії COVID-19

Законодавство України виділяє такі інструменти місцевої демократії: загальні збори громадян, звернення (у тому числі петиції), громадські слухання, бюджети участі, робота в органах самоорганізації населення, громадських радах.

Пандемія та необхідність дотримуватись протиепідемічних заходів змусила органи влади переглянути не лише свій робочий графік, а й методи комунікації з громадянами. Це призвело до того, що обмеження прямого спілкування з громадянами та перехід на дистанційну комунікацію впливають на можливості громадськості впливати на процес прийняття рішень, а сама влада втрачає певною мірою гостроту розуміння суспільних проблем.

У цій публікації ми проаналізували роботу інструментів місцевої демократії в Україні у 2019 та 2020 роках та дійшли висновку, що коронакриза в більшості випадків не зупинила доступ громадян до місцевої демократії та органів місцевого самоврядування в Україні, хоча деякі форми взаємодії було обмежено. Такі обмеження сприяли розвитку електронного врядування та онлайн-платформ місцевої демократії в більшості громад. Взаємодія продовжувалась онлайн та в телефонному режимі, але особистий прийом громадян було призупинено у березні 2020 року і в частині громад не було відновлено до травня 2021 року. Також зменшилась кількість засідань громадських рад при органах місцевого самоврядування та місцевих адміністраціях.

З іншого боку, онлайн трансляції засідань колегіальних органів та громадські слухання збільшили прозорість роботи місцевих рад і доступність для громадян. У більшості громад продовжувався відбір проєктів до бюджету участі, а участь громадян у голосуванні за проєкти залишалась активною.

Поступ у впровадженні електронного врядування та онлайн-платформ місцевої демократії збережеться після завершення епідемії. Утім, доступ онлайн та впровадження е-врядування не є універсальним. У громадах з обмеженою присутністю онлайн-платформ карантинні правила обмежили доступ громадян до місцевої влади. Також частина громадян не має можливості (надійного доступу до мережі) або потрібних навичок для онлайн користування інструментами місцевої демократії. Тому надійний доступ до мережі інтернет та цифрові навички стають важливим фактором функціонування демократії на регіональному рівні.

Отже, важливо:

  • зберігати альтернативні методи участі громадян у справах громади – особисто, поштою або телефоном;
  • надалі інформувати громадян про роботу органів влади через традиційні ЗМІ (газети, телебачення);
  • працювати над зменшенням цифрового розриву на місцевому рівні.

Завантажити дослідження

Джерело: Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

Публікацію підготовлено в рамках програми «Громадськість за демократизацію» за сприяння Європейського Союзу та проєкту «Вплив пандемії COVID-19 на ефективність співпраці ОГС з регіональною владою в Україні» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», що реалізуються Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Зміст цієї публікації жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».