Новини

Особиста відповідальність чи державний обов’язок: ставлення сум’ян до соціальної активності та громадських цінностей

Загалом, результати Сумщини щодо обізнаності та залучення дуже подібні до даних, які ми отримали в ході національного опитування.

Сумчани добре обізнані щодо форм громадської участі. Очолюють список активностей – можливість долучатися до мирних зібрань з конкретних питань (70%), участь у діяльності політичних партій (66%), та участь у громадських слуханнях (66%). У національному дослідженні результати склали 75%, 69% і 57% відповідно.

Проте фактичне залучення до цих цієї діяльності залишається низьким. 7% стверджують, що брали участь у мирних зібраннях з конкретних питань, ще 7% – залучалися до створення або роботи будинкового, вуличного або квартального комітету. У громадських слуханнях брали участь 6% респондентів. На національному рівні ці показники становлять 7%, 8% та 5% відповідно. Залучення сум’ян до громадських ініціатив відображає результати нашого національного опитування. Наприклад, у даних і національного та регіонального дослідження в Сумській області відсоток респондентів, які повідомили про участь у зборах громад та інших публічних заходах однаковий – 33%. Для більшості сумських респондентів основними перешкодами для участі у житті своєї громади є брак часу (33%) та зацікавленості (33%).

З іншого боку, участь сум’ян у діяльності ОГС є вищою, ніж загалом в Україні. 26% респондентів заявили, що брали участь в діяльності ОГС, порівняно з 17% на національному рівні. Подібно до залучення до громадських ініціатив, причиною низької участі є брак часу (36%) або інтересу (37%).

На думку сумчан, спільними зусиллями та не покладаючись на місцеву владу громадяни можуть зайнятися благоустроєм двору свого будинку (32%), парку (16%) або ж поліпшити якість комунальних послуг (16%).

Жителі Сумщини цілком ототожнюють проблеми для держави, власного регіону та своїх родин. Бідність очолює список найважливіших питань  для держави (64%), області (70%) та їх родин (66%). Наступні у черзі –  безробіття (43%, 45% та 48% відповідно) та корупція (29%, 31% та 31% відповідно).

Як і в даних національного дослідження, половина респондентів (49%) поки не відчула жодних наслідків реформ. Майже третина (28%) стверджує, що відчула як позитивні, так і негативні наслідки, у той час як 20% стикалися лише з негативними наслідками.

Водночас мешканці Сумщини більш оптимістично налаштовані щодо наслідків реформ та очікують побачити їх найближчого часу. Майже третина респондентів очікує побачити наслідки реформ через 2-3 роки (27%) порівняно з 17% за результатами національного дослідження. Ще 26% – через 4-5 років (16% – на національному рівні). 19% очікують побачити результати реформ протягом року (16% – на національному рівні). Про незворотність реформ, на думку сумчан, свідчитимуть перш за все економічні наслідки: зростання рівня достатку їх родин (67%), позитивні темпи економічного зростання (46%) та зміцнення курсу гривні (36%).

Опитування показало, що жителі Сумщини схильні ставити своє особисте благополуччя вище за права, свободи та спільні інтереси. Наприклад, половина респондентів (50%) погоджуються з тим, що свободою можна пожертвувати заради більшої безпеки та добробуту, тоді як 52% стверджують, що кожен повинен дбати про спільні інтереси, не звертаючи уваги на інших.

Як і за результатами національного дослідження, сумчани пригнічені результатами діяльності влади. 95% респондентів вважають, що влада зовсім не дбає про них, 92% впевнені, що їхня думка не має значення для людей при владі. Ще 92% вважають, що представники влади намагаються нажитися за їх рахунок, тоді як 82% стверджують, що якщо люди прорветься до вищих ешелонів влади, вони використовуватимуть свій статус для збагачення. 73% респондентів в не бачать в Україні реальної політичної еліти, тоді як більше половини (65%) готові віддати владу сильному лідеру, який би навів порядок у країні.

Тим не менше, сум’яни прагнуть до верховенства права та чесної конкуренції. Більше половини респондентів (54%) вважають, що навіть у найскладніших ситуаціях необхідно дотримуватися норм і законів. На відміну від національного опитування, переважна більшість сум’ян (58%) вважають, що саме наполеглива праця, а не везіння та зв’язки ведуть до кращого життя. 61% висловлюються за конкуренцію, яка спонукає людей працювати більше та впроваджувати нові ідеї.

За словами сум’ян, гарний громадянин завжди платить податки (96%) і знає та розуміє історію своєї країни (95%). Трохи менше – 94% – вважають, що добрий громадянин повинен залишатися вдома, коли хворіє, допомагати тим, хто має гірший рівень життя, стежити за новинами та подіями в країні та повідомляти про випадки корупції.

Завантажити PDF

Pact USAID_Engage_CEP_poll_Sumy_Jan21_slides_Ukr_public

Оригінал публікації на сайті Програми USAID «Долучайся!»

___

Цей звіт про результати дослідження було представлено в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст звіту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Про опитування:

Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні. Цей звіт підсумовує основні результати опитування, проведеного взимку 2021 року.

Опитування досліджує обізнаність щодо громадянського залучення та участі, ставлення до громадського суспільства, а також сприйняття процесу реформ та участь у ньому. В останній хвилі опитування ми також поставили українцям питання, що стосувалися їхні цінностей, переконань та ставлення до життя.

Польовий етап загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення проводився компанією Info Sapiens у грудні 2020 – січні 2021 року. Дані зібрані за допомогою інтерв’ю, що проводилися серед жителів України віком від 18 років особисто у помешканнях респондентів. Вибірка опитування складала 311 респондентів і була сформована відповідно до розподілу дорослого населення Сумської області за віком, статтю і типом населеного пункту. Похибка вибірки становить 5,6% (без врахування дизайн-ефекту).