«Людина має бути здоровою»: у Черкасах розбиралися в медреформі

Семінар «Медична реформа для пацієнтів: зміни, наслідки та відповідальність» відбувся у Черкасах 24 липня. Захід провів експерт із питань медичної реформи Євген Прилипко на запрошення Коаліції ГО «ОГО-Черкаси» за підтримки Реанімаційного Пакету Реформ та Інстуту громадянського суспільства. Поговорити про трансформацію медичної системи в Україні, запит пацієнта та реакції лікарів зібралося понад 50 зацікавлених черкасців, серед них – значна частина медичних працівників, що активно долучалися до дискусії, висловлювали свої занепокоєння та ділилися досвідом.

Євген Прилипко – консультант та експерт з питань eHealth, керівник напрямку eHealth ГО «Платформа здоров‘я», директор із розвитку Порталу для пацієнтів EuroMD.com.ua, чинний член ГС «Українська Асоціація «Комп’ютерна Медицина» (УАКМ), а також координатор проекту «Школа Сімейного Лікаря» в межах національної програми «Доступна медицина». – Нині медична реформа перебуває на етапі впровадження, який передбачає введення в дію державного гарантованого пакета медичної допомоги на всіх рівнях та започаткування його фінансування через НСЗУ. Він передбачає запровадження в повному обсязі системи реімбурсації лікарських засобів у межах гарантованого пакета медичної допомоги, затвердження уніфікованих клінічних протоколів для найбільш поширених медичних станів, впровадження електронних інструментів обміну статистичними даними, оплати за пролікований випадок з використанням діагностично-споріднених груп (для вторинної ланки) і початок реорганізації мережі вторинної медичної допомоги, – розповів експерт із питань медичної реформи Євген Прилипко.

Водночас, зазначив Євген Прилипко, на етапі інтеграції, який має відбутися у 2020-ому році, заплановано налагодження повноцінного функціонування нової системи фінансування охорони здоров’я в масштабі всієї країни, державного гарантованого пакета медичної допомоги через НСЗУ в повному обсязі та єдиного медичного електронного простору. Також учасники семінару дізналися про види медичної допомоги в умовах реформи та перехідного етапу до впровадження державних фінансових гарантій медичного обслуговування; первинну медичну допомогу, зокрема програму «Доступні ліки» та е-рецепт, екстрену медичну допомогу; а також про роботу Національної служби здоров’я України (НСЗУ), Центру громадського здоров’я, програми «Доступна медицина».

– У зв’язку з таким тотальним реформуванням системи медичного обслуговування в Україні, відкритими залишаються багато нагальних питань, відповіді на які, на жаль, доводиться відчувати на власному здоров’ї або ж шукати на таких-от зустрічах, семінарах, бо почасти навіть не всі лікарі знають, що відповідати своїм пацієнтам. Семінар корисний тим, що можна напряму запитати людину, яка такий же пацієнт, як і ти, але може чітко пояснити – якою медицина була раніше, як працювала, як має працювати нині, що сталося зі «швидкими» і куди тепер звертатися. Це важливі речі, незнання яких можуть вартувати нам здоров’я, – коментує черкащанка Вікторія Макарова.

На думку співголови Коаліції «ОГО-Черкаси» Вікторії Феофілової, проведення таких інформаційно-просвітницьких заходів надасть можливість містянам і жителів Черкаської області отримувати фахову інформацію від провідних спеціалістів, особливо, якщо в місті немає потужної громадської організації медичного спрямування, до якої б можна було звернутися за роз’ясненням тих чи інших питань.

Семінар організовано в рамках проекту «РПР та місцеві коаліції: синергія співпраці», що виконується Інститутом громадянського суспільства спільно з коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ – РПР в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.