Гра про державотворення: У Тернополі прийняли закон, не читаючи його

Ледь не довели державу до вимирання пенсіонерів, обрали керівника з нетрадиційною орієнтацією, запроторили прем’єр-міністра під арешт, прийняли закон про комендантську годину навіть не читаючи його… І це лише частина тих змін, які встигли реалізувати учасники симуляційної гри в Тернополі за п’ять годин управління вигаданою державою на Марсі.

Створювали космічну країну близько сотні людей різного віку, роду діяльності та з багатьох населених пунктів України. Так, до Тернополя з’їхалися громадські активісти, студенти, учні з Дніпра, Сум, Кропивницького, Львова, Харківщини, Черкащини, Тернопільської області. Наймолодшому учаснику було 11 років, найстаршому – 48.

Вони підвищили свою політичну грамотність та вдосконалили лідерські уміння, отримали комунікативні навички, краще зрозуміли процеси переговорів та результати особистої відповідальності за загальний добробут держави. Кожен побачив важливість своєї участі в процесі будування.

Така значна зацікавленість до проведення симуляційної гри “Державотворення на Марсі” (85 учасників, від рання до вечора в суботу – на якому ще заході в Тернополі можна побачити стільки?), свідчить про те, що українці хочуть міняти країну і відкриті до навчання цьому, люди готові до змін та шукають однодумців.

Згідно правил симуляції, у випадковому порядку присутні були поділені на 22 команди по чотири людини. Команди представляли соціальні чи професійні групи населення. Це, зокрема, студенти, пенсіонери, люди з інвалідністю, військовослужбовці, медики, екологи, вчені, ЗМІ, чиновники, аграрії, малий та великий бізнес, політичні еліти, митці та культурні діячі, священнослужителі, органи місцевого самоврядування, правоохоронці та судді, громадські активісти, нацменшини, ЛГБТ, тощо.

Перед командами стояло завдання: прийняти важливі закони, які би зробили життя кращим, збалансували розвиток економіки та соціального життя, враховували інтереси кожного громадянина. Для цього у першу чергу варто було заручитися підтримкою інших учасників різних груп.

Спостерігали за перебігом подій на Марсі та озвучували, до чого ж призводять голосування «законотворців», гейм-майстри. Саме вони повідомляли учасникам, як вплинуло їхнє голосування на життя марсіан. 

Так, після першого раунду на Марсі ледь не вимерли пенсіонери, оскільки затверджені закони не передбачали підвищення добробуту літніх людей. Згодом, через недофінансування наукової сфери, з лабораторій Марсу втекли піддослідні жуки-довгоносики, які знищили весь урожай і планету «накрила» криза.

Щоб відновити баланс та знайти порозуміння між командами, гейм-майстри оголосили вибори прем’єр міністра. Вони відбулися з дебатами, революцією, опозицією, розколом та арештом кандидата. Невміння домовлятися та сліпа довіра єдиному лідеру спровокувала швидкий розвиток подій, а тому неякісне прийняття нових законів. У поспіху, команди проголосували за документ, навіть не читаючи його… і випадково самі собі ввели комендантську годину.

Як підсумок симуляційної гри, організатори підкреслили важливість об’єднуватися, зауважили активність тернополян та звернули увагу на потребу враховувати інтереси не лише окремих груп, а суспільства в цілому.

Довідка:

Симуляційна гра “Державотворення на Марсі” була проведена у Тернополі 13 квітня, в рамках форуму “МИ – рефорМИ!”, який організувала Коаліція громадських організацій “Тернопільський центр реформ” в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Коаліція налічує 29 неурядових організацій Тернополя, що об’єдналися для імплементації та адвокатування реформ і розбудови правової, демократичної держави з рівними можливостями.

Симуляційна гра “Державотворення на Марсі/State-building on Mars створена “Програмою сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством  США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується Міжнародною організацією Pact.